DEKA
LOG
WARTOSCI
,
BEATA TYSZKIEWICZ
ERNEST BRYLL
ELŻBIETA DZIKOWSKA
HALINA MACHULSKA
HANNA KRALL
IRENA SANTOR
KRZYSZTOF BARANOWSKI
KS. ADAM BONIECKI
MARIA CZUBASZEK
STEFAN JASIŃSKI
STEFAN STULIGROSZ
WANDA BŁEŃSKA
WOJCIECH MŁYNARSKI oraz inni...
Co jest ważne w życiu?
Czym należy się kierować?
Czy są wartości ponadczasowe?
 
Rozmowy z tymi, którzy niczego już udawadniać nie muszą …

Strona Główna

Media o nas

Wystawy

Nowości

Kontakt


Dekalog Wartości

Posłuchaj

 

CEL PROJEKTU

Nawiązanie dialogu dwóch pokoleń, dwóch różnych światów - młodości i Mistrzów. Projekt ma walor historyczny
i społeczny. Celem jest zapisanie w kadrze i słowie znaczących postaci życia publicznego i społecznego ale przede wszystkim poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które sami sobie coraz częściej zadajemy, albo przed którymi uciekamy...

Planowane jest wydanie specjalnego ALBUMU z portretami wybranych osobistości i ich wartościami.

Realizacja projektu trwa nadal. Poszukujemy partnerów do współpracy.

 

DLACZEGO POWSTAŁ DEKALOG WARTOŚCI?

Agnieszka Pietruszka - autorka projektu

Pomysł zrodził się z osobistych poszukiwań ale także realizuję ten projekt dla wszystkich, którzy zauważyli, że nie są szczęśliwi i zadają sobie pytanie, co jest w życiu ważne. Pogubieni w codzienności zatraciliśmy nawet chęć pytania siebie, jacy powinniśmy być? Coraz mniej jest osób i źródeł, w których możemy poszukiwać odpowiedzi. Ten projekt to powrót do korzeni, do wartości, które pozwalają z uśmiechem i spokojem wstać rano.

 

DLACZEGO WŁAŚNIE TE POSTACI ?

Postanowiłam spotkać się z tymi, którzy już niczego w życiu udowadniać nie muszą. Tym samym patrzą na nie z właściwym dla siebie dystansem. Najwybitniejsze postaci ostatnich 100 lat w Polsce, z różnych kręgów społecznych, kulturowych, religijnych, politycznych. Ponad jakimikolwiek podziałami. Łączy ich wierność sobie i jasne kryteria postępowania. Rozmowy z Nimi były „ekumenicznymi rekolekcjami” o tym, jak żyć, aby znaleźć drogę do samego siebie, tzn. do szczęścia. Bo szczęście, jak mówi 100. letnia dr Wanda Błeńska, jest w nas samych. Cechą, która łączy autorów wywiadów jest ich wewnętrzny spokój i dystans (choć nie wszystkich), mimo zmagań z różnymi problemami. Ich twarze mówią wiele o stosunku do życia.

 

WYWIADY

Miałam dużą trudność z wyborem fragmentów wywiadów. Wiele ciekawych refleksji ujrzy światło dzienne dopiero w albumie. Nie chcę pisać o samych wywiadach, refleksje pozostawiam widzom i czytelnikom, bo - jak mówi Wojciech Młynarski - szczęściem jest też droga dochodzenia do własnej prawdy.

 

FOTOGRAFIE

Andrzej Wiktor, autor fotografii nazywany portrecistą dusz, we właściwy sobie sposób zatrzymał w kadrze pewną prawdę o postaciach.

Andrzej Wiktor - autor zdjęć

Fotografując założyłem, że środki wyrazu zredukuję do minimum. Eklektyzm to jest pojęcie, które chyba najbardziej oddaje charakter tych fotografii. Czarne tło, na którym umieszczam bohaterów, ma na celu zwiększyć koncentrację oglądającego na twarzy osoby portretowanej. Można odnieść wrażenie, że liczy się tylko ta osoba, te subtelne emocje na twarzy, ten chwilowy grymas, który natychmiast wychwytuje aparat. Spokój i ta chwila, kiedy „rozwijają się wrota duszy” nadają specyficzny koloryt fotografiom.

 

WYSTAWA

Wystawa jest pierwszą odsłoną projektu „Dekalog Wartości”. Wernisaż odbył się w styczniu 2012 w Warszawie w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim. Wystawa to mieszanka obrazu i słowa - portrety bohaterów oraz wybrane fragmenty rozmów przedstawione w formie „Dekalogu”. Istnieje możliwość wypożyczenia wystawy.

 

REALIZACJA

Autor projektu. Teksty. Produkcja. AGNIESZKA PIETRUSZKA

Z wykształcenia pedagog specjalny. Życie zawodowe związała z mediami (Radio Zet, Cyfrowy Polsat) oraz aktywnością wokół wydarzeń artystycznych. Prywatnie podróżnik. Inspiracje z podróży przekłada na życie zawodowe. Jej pasja to ludzie i odkrywanie tego, co pozornie jest już odkryte.

Fot. ANDRZEJ WIKTOR

Autor zdjęć. Fotograf portrecista. Absolwent Wyższej Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zawodową drogę rozpoczął w dzienniku Rzeczpospolita i Polskiej Agencji Prasowej. Kilkukrotny Laureat Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Współzałożyciel fundacji DOC

Make up - EDYTA CHOMKA

Asystent fotografa -  BOGDAN KALISZ

Rozmowy z...

(wybierz rozmówcę)
BEATA TYSZKIEWICZ

BEATA TYSZKIEWICZ

ERNEST BRYLL

ERNEST
BRYLL

ELŻBIETA DZIKOWSKA

ELŻBIETA DZIKOWSKA

HALINA MACHULSKA

HALINA MACHULSKA

HANNA KRALL

HANNA
KRALL

IRENA SANTOR

IRENA
SANTOR

KRZYSZTOF BARANOWSKI

KRZYSZTOF BARANOWSKI

KS. ADAM BONIECKI

KS. ADAM BONIECKI

MARIA CZUBASZEK

MARIA CZUBASZEK

STEFAN JASIŃSKI

STEFAN JASIŃSKI

STEFAN STULIGROSZ

STEFAN STULIGROSZ

WANDA BŁEŃSKA

WANDA BŁEŃSKA

WOJCIECH MŁYNARSKI

WOJCIECH MŁYNARSKI


PARTNERZY 
Wykonanie strony GlobalLOOK.pl